Timár Ágnes
Az új találmány és képviselői
Egy sok kérdést felvető filmes mondás szerint: a kis mell művészet, a nagy mell pornográfia. A dekoltázs egyik csodája, hogy ezt a kulturális és esztétikai különbséget képes eltüntetni. Egy jó dekoltázs demokratizálja a megjelenést. A másik csodája pedig az, hogy önmagában nem létezik, a test és a ruha találkozásával jön létre. Ahogy Fodor Ákos fogalmazza meg a szerelmet:
Ahogy a szél meglebbenti a függönyt.
Nem a függöny, nem a szél. A lebbenés.
A dekoltázs formáján, méretén keresztül vizsgálható az egyes korok általános ízlése. És mi most meg is vizsgáljuk!
Az ókori Egyiptomban nem létezik dekoltázs. Ahogy a mai értelemben vett szemérem sem. A nők jellemzően nem fedték a keblüket. A domborműveken és képeken látható jellegzetes gallér, amely a vállcsúcsig is érhetett, a csupasz mellre feküdt, az ágyékkötény és az ing pedig, bár bokáig ért, általában mell alatt indult, és vállpánttal rögzítették a testre. Hát meleg volt, na.
De mielőtt elkezdenénk elítélően fejet csóválni az egyiptomiak naturista felfogása miatt: a minószi kultúra is biztosra ment. Sőt, itt még az egyes természeti népeket idéző szemérem-kiegészítő sem szerepelt repertoáron, mint Egyiptomban a széles gallér. Az ókori Krétán a nők eleinte nem viseltek semmit a felsőtestükön. Később megjelent egy, csak a karokat fedő mellény, de az is szabadon hagyta, illetve kicsit megemelve ki is hangsúlyozta a melleket. A krétai nők sportos életet éltek, de korántsem festettek úgy edzés közben, mint a Wonder Woman amazonjait gyűjtő sziget, hiszen Krétán sporthoz a nők csupán ágyékkötőt viseltek, karjaikra pedig színes szalagokat kötöttek.
Innen ugrunk egy nagyobbat, hiszen dekoltázsügyben az ókori görögök és rómaiak nem túl izgalmasak redőzött peploszaikkal és stóláikkal, ahogy a Keletrómai Birodalom sem díszes, ugyanakkor nagyon zárt viseletével. A középkorban aztán egyre nőtt az udvari szertartásosság, egyúttal fejlődött a kereskedelem, és a messzi tájakról érkező drágaköveket úgy szórták rá a ruhákra, mint a konfettit. A XII. században már elképzelhetetlen volt, hogy a nők ne fedjék el egész testüket. Ez már lehetőséget adna a dekoltázs megjelenésére, de a szigorodó erkölcsi elvárások ennek nem adtak terek. Ez volt a magasan záródó köpenyek kora.
A gótika idején kicsit kiszélesedett a nyakkör. A lovagság elterjedésével a keresztes hadjáratok mellett a női szívek elnyerése éltette a férfiakat. A női ízlés kezdte formálni a viselet alakulását is. Persze az addigra évszázadok óta fedetté vált keblek fölött még mindig nem kerekedett úgy a ruhakivágás, hogy akár dekoltázsnak lehetett volna csúfolni.
A késő gótikus viselet volt az első, amelyben a ruha felsőrészének kialakításában már nagyobb szerepe volt a mellnek. A karcsú sziluett egy ideje megjelent, de csak a XV. században mutatkoztak meg először azok az ötletesebb nyakkivágások, amelyek egyáltalán utaltak arra, hogy kebleket fednek. Na, ez az ötletesség nem tetszett mindenkinek. A Husz János-féle cseh reformáció egy évszázaddal előbb köszöntött be, mint a „közös” európai, és természetesen hatással volt az öltözködésre is. Husz János egy levelében nagy figyelmet szentel a dekoltázs-problémának. Szerinte az asszonyok olyan mélyen kivágott ruhát viselnek, hogy a fél mellük kilátszik, és ha ez nem lenne elég, azt mesterségesen fel is nagyítják a ruha szabásával. Két ágaskodó szarvhoz hasonlítja Husz a női keblet. A gótika korának meghatározó eszménye, az ég felé törekvés, feltehetően nem erre vonatkozott.
A reformátor által elítélt dekoltázst általában úgy alakították ki, hogy kétrétegnyi anyag feküdt egymásra: egy egyenes vonalú alul és egy v-alakban kivágott felette. Idővel ezek a kivágások egyre mélyültek, sőt, csörgővel is ellátták őket. Mondhatnánk, hogy ez amolyan felhívás jelleggel csengetett a nevezett helyen, de az igazsághoz tartozik, hogy a férfiak is viseltek csengőt és csörgőt. Ők az övükön. (És most mindenki elkezdhet lamentálni, hogy ki mire akarta akkor mégiscsak felhívni a figyelmet.)
A reneszánsz már nem csinált titkot a dekoltázsból és annak funkciójából. Ahogy a szépség, a bőség hangsúlyozása megjelent, a női alakot is egyre kifinomultabban követte a ruha. A nyakkivágás mély volt, lehetett kerek, szögletes vagy hosszúkás. És bár sok nő törekedett a szexibb megjelenésre (még ha nem is így nevezték), a dekoltázs mélysége – ahogy a szépítőszerek használata is – tükrözte viselője rangját, erkölcsi megítélését.
Itt ki kell emelni Agnes Sorelt, VII. Károly francia király szeretőjét, az első francia királyi kegyencnőt, aki még a vallási témájú képeken is fedetlen kebellel szerepel. Amolyan divatdiktátorként a maga korában a dekoltázs nagykövete volt.
A XVI. századi katolikus ellenreformáció eszménye szépen megmutatkozott a spanyolok uralta divatban. A női alak elveszett a merev ruhákban, és a dekoltázs szinte teljesen eltűnt a magasított nyakaknak, a malomkerék galléroknak köszönhetően.
A következő évszázadban Franciaországban már eszközöltek jó néhány változtatást a spanyoloktól átvett divatban, és hamar megszabadultak a jellegzetes magas gallértól, hogy a hölgyek ismét kivágott ruhát viselhessenek.
Ezt a régi-új módosítást vitte tovább a németalföldi viselet, amely az 1600-as évek közepére megalkotta az újkor addigi leglátványosabb dekoltázsát. A mell felső felét láttatni engedte az új kialakítás. Eleinte jellemzően szögletes kivágással készült, majd oválissá formálták. Ha túl mélyre sikerült, akkor egy dekoltázsgallérnak nevezett csipkés betéttel töltötték ki.
A barokkban általánossá váló mély dekoltázs a régence stílus idején tovább mélyült, majd a rokokóban „kiteljesedett”, és a mell háromnegyedét szabadon hagyta.
A XVIII. századi extra dekoltázsokat egy fichu nevű háromszögletű kendővel fedték el.
A folytatásból hamarosan kiderül, miként bánt a női kebellel a Jane Austen korabeli empire, és hogyan formálta azt hazug-hatalmassá a Baywatch dekoltázs. Na, de erről majd legközelebb!
Ha biztosan látni szeretnéd a viszont.hu posztjait,
- akkor a Facebook oldalon a fej részben klikkelj a jobb oldali három pontra!
- Ekkor megjelenik egy legördülő menü, ahol a “Követési beállítások”-ra kell kattintani,
- itt pedig a “Kedvencek”-re, végül legalul a kék “Frissítés” gombra és ezzel kész!
Ezután a posztjaink a a hírfolyamodon feljebb fognak megjelenni és nem maradsz le róluk. Köszönjük, ha így teszel, ezzel nagyon sokat segítesz nekünk! Cserébe ígérjük, hogy a korábbiaknál is érdekesebb írásokkal fogsz találkozni!