Margarita Ormotsadze Yakovleva
Fordította: Kerényi Kata Fotók: Dési János
Az Ukrajna elleni háború mondvacsinált indoka a „nácitlanítás” – annak ellenére, hogy Ukrajna világszerte híres virágzó zsidó közösségeiről, valamint a zsidó kultúra és hagyományok megőrzését és népszerűsítését célzó projekteiről. Ideje tehát szemügyre venni néhány fontos és sikeres, zsidó témával kapcsolatos ottani kezdeményezést!
![](https://i0.wp.com/www.viszont.hu/wp-content/uploads/2022/05/IMG_4788.jpg?resize=768%2C1024&ssl=1)
Ukrajna 30 éves függetlenségének egyik nagy eredménye volt az országban létrejövő zsidó közösségi élet: zsinagógák, éttermek, egyházi iskolák, fesztiválok, és a világ minden tájáról érkező zarándokok. Az országból nagy számban kivándorló zsidóknak köszönhetően megerősödtek a nemzetközi kapcsolatok, ami az ukrán zsidó közösségek feljődését vonta maga után. Joseph Zessels, a Zsidó Szervezetek és Hitközségek Szövetségének vezetője alapos kutatást végzett a témában. Az így szerzett adatok szerint 1989-ben több mint 487 ezer zsidó élt Ukrajnában, 2006-ra viszont 108,5 ezerre csökkent a számuk az Egyesült Államokba, Izraelbe és Németországba történő kivándorlás miatt. Ezzel párhuzamosan voszont a közösségi és kulturális élet virágzásnak indult. Kijevben és Lvivben olyan nagyszabású zsidó fesztiválokat tartottak, mint Arkagyij Monasztyrszkij „Vándorcsillagok” nevű nemzetközi színházi fesztiválja, a Zsidó Kultúra Nemzetközi Fesztiválja és a LvivKlezFest.
Kijevben 2021-ben 6 Chábád haszid közösség, 2 Karlin-Sztolin haszid közösség, és számos konzervatív és reformista közösség létezett. Felépült a Dnyipro Kulturális és Üzleti Központ, Harkivban, Odesszában és Umanban is virágzott a zsidó kulturális élet. Most Kijev, Odessza és Dnyipro folyamatos bombatámadásoknak van kitéve, de ezek a zsidó közösségek továbbra is működnek, és az ott élők nehezen szánják rá magukat, hogy külföldre meneküljenek és mindezt maguk mögött hagyják.
2021 szeptemberében több mint 30 000 haszid érkezett a világ minden tájáról Umánba, a cádik Nachman rabbi sírjához. Az országban olyan szent helyek találhatók, amelyeket zsidók tízezrei keresnek fel minden évben: ilyen a haszidizmus alapítója, Baal Shem Tov rabbi sírja, az Admor Hazaken Központ Hadiachban, a második lubavicsi rabbi sírja Nyizsinben, a berdicsivi Levi Jichak rabbi sírja, és így tovább.
A Szovjetunióban annak idején tiltott volt a holokauszt emlékét ápolni. Azokra, akik elsőként vetették fel, hogy meg kellene emlékezni a Babij Jar-i mészárlásról, vadászott a KGB. Viktor Nyekraszov író, a második világháború hőseként minden lehetséges szovjet kitüntetést megkapott. Ám, miután nyílt levelet írt a Babij Jarban elhunyt több mint 100 ezer kijevi és ukrajnai zsidóra való emlékezés fontosságáról, kozmopolitizmussal vádolták meg, és kénytelen volt elhagyni az országot.
![](https://i0.wp.com/www.viszont.hu/wp-content/uploads/2022/05/IMG_1781-ANIMATION.gif?resize=606%2C808&ssl=1)
A hozzá hasonló magányos harcosok saját biztonságukat kockáztatva, a KGB fenyegetéseivel dacolva apránként gyűjtögették a zsidó emlékeket. Ilja Levitasz iskolai tanár a szovjet időktől kezdve gyűjtötte a zsidók mentéséről szóló történeteket. Az így felépített, több tízezer történetből álló hatalmas archívum 1991 óta segíti Ukrajna, Izrael és az Egyesült Államok történészeit kutatásaikban.
Az 1990-es évek végén és a 2000-es évek elején Steven Spielberg Shoah Alapítványa több ezer ukrajnai interjút készített holokauszt-túlélőkkel és megmentőikkel. A Világ Igazai projekt eddig 12, interjúkon alapuló dokumentumfilmet forgatott, és az ezekhez készült felvételeket a jeruzsálemi Yad Vashem Holokauszt Emlékközpontnak, a lvivi Terror Territóriuma Múzeumnak és az Ukrajnai Holokauszt Központnak adományozta. A washingtoni United States Holocaust Memorial Museum is sokszáz interjút készített az elmúlt években Ukrajnában.
Múzeumok és emlékművek
Ukrajnában van egy állami fenntartású múzeum, amely több mint 20 éve ápolja a holokauszt emlékét: ez Ukrajna Nemzeti Történeti Múzeuma. Állandó kiállítása van a Babij Jarban történtekről, és rendszeresen szervez a holokauszttal, illetve a Világ Igazaival kapcsolatos eseményeket is. A Terror Territóriuma egy önkormányzati fenntartású múzeum Lvivben. Az egykori lvivi gettó területén található, a német és a szovjet megszállás időszakával foglalkozik.
Az összes többi, a holokauszt tragédiáját bemutató múzeum magánkezdeményezésnek köszönhetően jött létre: ilyen többek közt a dnyiproi Tkuma Múzeum, az odesszai Holokauszt Múzeum és a harkivi Drobitsky Yar. Ez utóbbi az orosz rakéták kiemelt célpontja volt: 2022 március 26-án a menórát ábrázoló holokauszt-emlékművet bombatalálat pusztította el. A környéken nincs semmilyen katonai létesítmény, ami a támadást indokolttá tette volna.
Fontos megemlíteni a több ezer emlékművet, amelyek a holokauszt áldozatainak vagy kimagasló zsidó személyiségeknek állítanak emléket. Kiemelten fontosak ezek között a botlatókövek, amiket korábban már Németországban, Magyarországon, Csehországban és Lengyelországban is helyeztek el. Csernovicban és Rivnében is található néhány, a Babij Jar-i tragédia 80. évfordulója alkalmából pedig az Ukrán Holokauszttörténeti Kutatóközpont projektet indított „80 botlatókő Ukrajnának” néven. Az első tíz követ 2021 őszén helyezték el Kijevben.
![](https://i0.wp.com/www.viszont.hu/wp-content/uploads/2022/05/DSC_5244-2.jpg?resize=940%2C627&ssl=1)
Társadalmi kezdeményezések
Anatolij Podolszkij, az Ukrán Holokauszttörténeti Kutatóközpont igazgatójának elmondása szerint az elmúlt 20 évben számos, a holokauszt emlékét ápoló szervezet jött létre Ukrajnában. A már eddig említetteken túl ide sorolja a harkivi Karazin Egyetem Etnikai Kapcsolatok Központját, a Bukovinai Zsidók Történeti Múzeumát Csernovicban, a Kyiv-Mohyla Akadémia Zsidótudományi Tanszékét és az Ukrajnai Katolikus Egyetem Zsidótudományi Tanszékét is. Ezek az állami fenntartású intézmények és tanszékek együttműködnek oktatási intézményekkel is.
“A fenti szervezeteknek és a civil kezdeményeseknek köszönhető, hogy állami programok is indultak a holokauszt emlékeinek kutatására és megőrzésére. A Szovjetunióban ez a téma tabunak számított, és alig beszéltek róla. Ukrajnában a holokauszttal kapcsolatos tevékenységek nagy részét a civil társadalom kezdeményezte és végzi a mai napig.” – állítja Anatolij Podolszkij.
És valóban: a Világ Igazairól szóló projektek esetében sincs ez másképpen. Civil kezdeményezésre kaptak nevet az Igazak tiszteletére utcák és egyéb közterületek, de ugyanígy nem állami fenntartásúak az Igazakat támogató alapítványok sem.
Évfordulók
A Babij Jar-i mészárlás évfordulója továbbra is az egyetlen olyan, a holokauszthoz kapcsolódó esemény, amelyről Ukrajna állami szinten is megemlékezik. Néhány éve a Holokauszt Nemzetközi Emléknapját is megtartják Ukrajnában, és 2021 óta van emléknapja a holokauszt idején a zsidókat mentő ukrán állampolgároknak is.
Babij Jar és a történelmi emlékezet
Több mint 100 ezer ember: zsidók, romák, és a német rezsim politikai ellenfeleinek vesztőhelye. A Kijev központjától 15-20 perces autóútra lévő területen az1970-es évek óta több mint húsz emlékművet helyeztek el állami és civil szervezetek.
A Babij Jar Történelmi Emlékezete nevet viselő intézet végzi Ilja Levitasz archívumának digitalizálását. Az archívum megnyitása után az intézet ismeretterjesztő könyveket jelentetett meg szemtanúk vallomásai alapján a zsidók üldözéséről, valamint az ukrajnai zsidóság történetéről. Ha a körülmények engedik, hamarosan egy könyvtár is nyílik ott, ahol a holokauszttal kapcsolatos műveket lehet majd olvasni. Roza Tapanova igazgató ugyanakkor azt is hangsúlyozza, hogy most különösen nagy a felelőssége mindenkinek, aki emlékezetpolitikával foglalkozik: jelenleg is szemtanúi vagyunk egy nép, az ukrán nép üldöztetésének, és nagyon fontos, hogy ne ismétlődhessen meg semmi hasonló, mint ami a náci időkben zajlott.
Ha biztosan látni szeretnéd a viszont.hu posztjait,
- akkor a Facebook oldalon a fej részben klikkelj a jobb oldali három pontra!
- Ekkor megjelenik egy legördülő menü, ahol a “Követési beállítások”-ra kell kattintani,
- itt pedig a “Kedvencek”-re, végül legalul a kék “Frissítés” gombra és ezzel kész!
Ezután a posztjaink a a hírfolyamodon feljebb fognak megjelenni és nem maradsz le róluk. Köszönjük, ha így teszel, ezzel nagyon sokat segítesz nekünk! Cserébe ígérjük, hogy a korábbiaknál is érdekesebb írásokkal fogsz találkozni!